2016 Yılı Ödül Töreni

Dünyayı Değiştirecek 8 Fikir Açıklandı!

Hacettepe Hamle İnovasyon Yarışması 2016 Yılı Dereceye Giren Yarışmacılar Belirlendi

Hacettepe Hamle İnovasyon Yarışması 2016 yılı dereceye giren yarışmacılara ödülleri; Hacettepe Üniversitesi Rektörü ve Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Hacettepe Üniversitesi Akademisyenleri, Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi Yönetim Kurulu Üyeleri ve Ekibiyle birlikte özel sektör temsilcilerinin de katıldığı törenle verildi.

7 Haziran 2016 tarihinde gerçekleşen törende, açılış konuşmalarını Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Haluk ÖZEN ve Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı – Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Vural GÖKMEN gerçekleştirdi.

Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi’nce düzenlenen Hacettepe Hamle İnovasyon Yarışması 2016 Yılı Ödül Töreni’nde dereceye giren yarışmacılara ödülleri, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. A.Haluk ÖZEN tarafından takdim edildi.

SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ ALANINDA DERECEYE GİREN YARIŞMACILAR

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

Genişleyebilen Pedikül Vida Tasarımı ve Üretimi Projesi ile birincilik ödülünü Doç.Dr. Benat KOÇKAR kazanmıştır.

Proje kapsamında; kemik kalitesi fark etmeksizin, vidalara şekil hafızalı alaşımdan ek bir parçanın monte edilmesi ve vücut sıcaklığında açılması sureti ile kemiğe oturtulması sağlanacaktır. Enfeksiyon durumunda alaşımın soğutulması ile tersine hareket ederek çıkarılabilen pedikül vidalar tasarlanacak, prototipi üretilecek ve doğrulaması gerçekleştirilecektir.

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ

Mobil Kalp Atımı ve Aritmi Tespiti / Kalbimi Seviyorum Projesi ile ikincilik ödülünü Dr. Haluk ALTUNEL kazanmıştır.

Proje kapsamında; akıllı telefonlarda ek donanım gerektirmeden, kalp atım hızını ölçebilen, aritmileri yakalayarak kullanıcıyı uyaran ve istendiğinde sağlık kuruluşlarında acil yardım çağrısı oluşturabilen bir uygulama geliştirilecektir.

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

Görme Engelli Bireyler İçin NFC Destekli İlaç İçerik Bilgilendirme Sistemi Projesi ile üçüncülük ödülünü Sarper ARIKAN kazanmıştır.

Proje kapsamında; görme engelli bireyler için yakın iletişim teknolojisini kullanan elektromanyetik etiketlerle tasarlanmış ilaç kutuları ve bu ilaç kutularının mobil sistemlerle varsayılan olarak gelen ekran okuma çözümleri tarafından görme engelli bireye yüksek kaliteli Türkçe metinden sese çeviren yazılımlarca ilgili ilaç içeriklerinin algılatılması uygulamaları geliştirilecektir.

MANSİYON ÖDÜLÜ

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri İçin Hareket Takip ve Düzenleme Sistemi Projesi ile mansiyon ödülünü Doğukan ŞAHİN kazanmıştır.

Proje kapsamında; fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde kullanılmak üzere, hastanın hareketlerini takip eden ve hareketleri doğru bir şekilde yapmasını sağlayan sistemin geliştirilecektir.

İLERİ TEKNOLOJİLER ALANINDA DERECEYE GİREN YARIŞMACILAR

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

Teflon Kaplı Sülfürik Asit Reaktörü Projesi ile birincilik ödülünü Fırat EKİCİ ve ekibi kazanmıştır.

Proje kapsamında; korozyona, kuvvetli asitlere ve 250 dereceye kadar dayanıklı olan teflon reaktörün ekonomik bir şekilde tasarımı ve üretimi gerçekleştirilecektir.

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ

CLEVA Mobil Uygulama Geliştirme Platformu Projesi ile ikincilik ödülünü Mustafa ÖZLÜ kazanmıştır.

Proje kapsamında; mobil uygulama sahibi olmak isteyen herkesin akıllı mobil uygulamalarını mobil web/web ortamında hızlı, kaliteli ve ekonomik bir şekilde üretilebilmesi için kullanılacak bir uygulama geliştirilecektir.

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ

Radyoaktif Kaynağın Yerini Belirleyen Dedektör Prototipi Projesi ile üçüncülük ödülünü Serhat DEVECİ ve ekibi kazanmıştır.

Proje kapsamında ülkemizde bir benzeri bulunmayan konumu ve cinsi bilinmeyen bir radyoaktif kaynağın yerini ve cinsini belirlememizi sağlayacak dedektör prototipi geliştirilecektir.

MANSİYON ÖDÜLÜ

Trafik Alarm Uygulaması Projesi ile mansiyon ödülünü Neca Bayça BADEMLİ ve ekibi kazanmıştır.

Proje kapsamında Özel araç sahiplerinin trafikte geçirecekleri süreyi kısaltmak için, trafik datasının yorumlanması ile kişinin trafikte geçirmek istediği süreyi belirleyip, bu sürelik trafiğin ne zaman oluşacağını kişiye gösterip, istenilen zaman aralığına ulaştığı vakit kişiyi telefonundan uyaracak bir alarm sistemi uygulaması geliştirilecektir.