2015 Yılı Ödül Töreni

Dünyayı Değiştirecek 8 Fikir Açıklandı!

Hacettepe Hamle İnovasyon Yarışması 2015 Yılı Dereceye Giren Yarışmacılar Belirlendi

Hacettepe Hamle İnovasyon Yarışması 2015 yılı dereceye giren yarışmacılara ödülleri, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Hacettepe Üniversitesi Rektörü ve Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcıları, ATO üyeleri, Hacettepe Üniversitesi Akademisyenleri ve Özel Sektör Temsilcilerinin katıldığı törenle verildi.

Sağlık Teknolojileri alanında dereceye giren yarışmacılar

Birincilik Ödülü

İkincilik Ödülü

Lokal Anestezik Antagonisti projesi ile Seza Apilioğulları ve proje ekibi kazanmıştır.
Her gün binlerce kişiye lokal anestezi altında diş tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedaviler sonrası dil ve dudak uyuşukluğu gereksiz olarak 5 saate kadar uzayabilmektedir. Özellikle çocuk hastalarda, özürlülerde ve yaşlılarda uzamış anesteziye bağlı ciddi dudak ve dil gibi yumuşak doku yaralanmaları olabilmektedir. Yetişkin hastalarda ise tükürüğün akması, konuşma ve yeme güçlükleri, iş gücü kaybı, sosyal yaşamda sıkıntı çekilmesi ve yaşam kalitesinde azalma sık karşılaşılan sorunlardandır. Uzamış anesteziye bağlı gelişebilecek medikal ve sosyal problemlerin azaltılabilmesi, diş tedavisi tamamlandıktan sonra devam eden yumuşak dokudaki lokal anestezik etkilerin kısa sürede geriye döndürülmesini gerektirmektedir. Bu problemin çözümü için son yıllarda Amerika ve Avrupa piyasasında kullanıma girmiş tek ajan, fentolamin mesilattır. Bu ajan lokal anesteziğin etki süresini sadece 75-85 dk kadar kısaltabilmiştir. Epinefrin içermeyen lokal anestezikler üzerine ise etkisi bulunmamaktadır.
Bu proje ile, lokal anestezik etkiyi dakikalar içinde ortadan kaldırabilecek her çeşit lokal anestezik üzerine etkili, bu amaçla kullanılan tek ürün olan fentolamin mesilattan çok daha güçlü etkili, Türkiye Patentli Yeni bir ürün ortaya çıkartılacaktır. Yarışmacımıza ödül, Hacettepe Üniversitesi Rektörü tarafından verilmiştir.

Üçüncülük Ödülü

N-Trainer Yutma Frekansı ve Etkinliği artırma cihazı porjesi ile Numan Demir kazanmıştır.
N-­‐trainer elastik tüplerden oluşan basit ve etkili bir sistemdir. N-­‐trainer isimli cihazın pilot denemelerinde hastalarda yutma sayısını artırdığı, larengeal yapılara ve hyoid kemiğe verdiği destek nedeniyle hyolalerngeal hareketi kolaylaştırdığı, havayolu kapanış süresini artırdığı ve aspirasyon riskini azalttığı gözlenmiştir. N-trainer isimli cihaz yutma bozukluğu yada salya kontrolü bozuk olan hastalarda kullanılabilecek önemli bir tedavi seçeneği olma yolunda ilerlemektedir. Yarışmacımıza ödül, Hacettepe Üniversitesi Genel Sekreteri tarafından verilmiştir.

Mansiyon Ödülü

MedAngelUS BT eşliğinde Robotik Biopsi Destek Cihazı Projesi ile Uğur Alper Görür ve proje ortağı Özgür Reyhanoğlu kazanmıştır.
MedAngelUS Projemiz; radyoloji uzmanının biyopsi iğnesini ve mikrodalga / nanodalga cihazı ile işlem yapan cerrahların problarını; uzaktan, tek seferde ve gerçek zamanlı görüntüeşliğinde robotik olarak yapabileceği bir cihazın üretilmesidir. Yarışmacımıza ödül, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı tarafından verilmiştir.

İleri Teknolojiler alanından Dereceye giren yarışmacılar

Birincilik Ödülü

Distant Reality projesi ile Deniz Özcan ve proje ortağı Seçkin Gökşen kazanmıştır
Günümüzde insanlar görüntü iletimi için bir kaç bin pikselli, sınırlı görüş alanına sahip düz ekranları, anılarını hatırlamak için kağıt üzerine basılmış renk dizinlerini kullanmaktalar. Bunlar insanın sahip olduğu görme yetisinin yanında çok kısıtlı kalan araçlardır. Bizler etrafımızdaki dünyayı çok daha büyük bir görüş alanıyla ve cisimlerin derinlik etkisiyle gözlemleriz. Bu yüzden çektiğimiz fotoğraf ve videolar, yaşadığımız anın çok sınırlı kesitlerini yakalamaktan öteye geçemezler. Bu sorunun çözümü için “Distant Reality” adını verdiğimiz teknolojiyi geliştirdik. Bu teknoloji, temelde insan gözüne benzer görüş alanına sahip ve derinlik etkisini kaydedebilen (3D) bir kamerayla anı kaydedip, daha sonra “headset” adı verilen bir çeşit gözlük yardımıyla bu anları tekrar gözlemlemeye dayanmaktadır. Yarışmacımıza ödül, Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından vermiştir.

İkincilik Ödülü

GreenCoat projesi ile Mehmet Cemil Aktaş ve proje ekibi üyeleri Pınar Kesim, Tutku Aynalı kazanmıştır.
Greencoat, pomza taşının fiziksel ve kimyasal özelliklerinden yararlanarak varolan kullanım alanlarından yola çıkan yeni bir kullanım alanı yaratan (dikey bahçe,yeşil çatı), ekolojik, çevre dostu ve sürdürülebilir bir kent yaşamına adapte olmuş bitkilenebilir bloktaş’tır. Yapılı çevre artışı sağlıklı kent hayatı üzerinde ciddi tehdit oluşturmaya başladı, buna karşılık ekolojik kent hayatına özlem ve küresel ısınmaya karşı farkındalık arttı. Enerji tasarrufu sağlayan yapı ve yapılı çevre, ekolojik kent oluşumları yükselen trend olarak büyük bir pazar oluşturdu. Piyasadaki mevcut firmaların yüksek maliyetli uygulama ve mekanik bakım gereksinimli ürün sunmaları, rekabet ortamını GreenCoat öncülüğüne bırakacaktır. Ar-ge çalışmalarının temelini, pomza-tohumorganik bağlayıcı birlikteliği, endemik bitki türleri araştırılması ile çevresel koşullara uyumlu her farklı coğrafi bölge için doğal bitki seçimleri oluşturmaktır. Yarışmacımıza ödül, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur tarafından verilmiştir.

Üçüncülük Ödülü

Multidez projesi ile Salih Obuş ve proje ekibi üyeleri Çağlar Akdağ, Merve Karakaş kazandı.
Süt sığırlarında görülen ayak, meme ve ağız hastalıkları ciddi bir refah sorunudur. Ayak, meme ve ağız hastalıklarının başlıca nedenleri; ırk duyarlılığı, yaş, iklim, yüksek oranda konsantre yem ile besleme, kötü ahır şartları, vitamin-mineral yetersizlikleri, travmalar ve enfeksiyon kaynaklı hastalıklardır. Türkiye başta şap hastalığı olmak üzere belirtilen birçok sebeple ayak, meme ve ağız hastalıklarından kayba uğramaktadır. Bu hastalıkların sebep olduğu ekonomik kayıplar milyon dolarlarla ifade edilmektedir ve henüz etkin koruma programları mevcut değildir. Bu tasarım mevcut eksiklikler göz önüne alınarak planlanmış, alanında ilk ulusal tasarımdır. Tasarım ön dezenfeksiyon, kontrol sistemi, ayak, meme ve ağız dezenfeksiyonunu olmak üzere beş farklı sistemden oluşmaktadır. Ön dezenfeksiyon sisteminin amacı , sağım öncesi hayvanların meme ve ayaklarında bulunan kaba partikülleri ve dezenfektan artıklarını hızlı bir şekilde temizlemektir. Dezenfeksiyon sistemi, ağız, meme ve ayaklarda etkin dezenfeksiyon işlemi yapmaktadır. Kontrol paneli tüm sistemi kontrol etmekte, herkesin rahatlıkla kullanabileceği basit bir sistemdir. Dezenfeksiyon işleminin 15 sn gibi kısa bir sürede tamamlanması tasarımın önemli bir avantajıdır. Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı tarafından verilmiştir.

Mansiyon Ödülü

SELF FEED NEO (Uzaktan Pet Hayvanı Besleme) projesi ile Soner BOZKURTLAR ve proje ekibi üyeleri Orhan DOĞAN, Muhammet ERMEÇ kazanmıştır.

Evcil hayvanları beslemek her ne kadar zor bir uğraş olsa da karşılığında tarifi mümkün olmayan duygular yaşatan bir sevgi işidir. Fakat gündelik yaşamın temposu ve yoğun iş hayatları bizim küçük dostlarımızı ihmal etmemize yol açabiliyor. Bu noktada işimizi kolaylaştıracak gereçlere ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu nedenle ekibimle beraber yaptığım araştırma sonucunda evde bırakılan pet hayvanları yeterli beslenemediği için zayıflamakta, depresyona girmekte ve hastalıklara karşı savunmasız kalmaktadır. Geliştirdiğimiz otomasyon sistemi sayesinde evde tek başına kalan pet hayvanlarımızı siz evde yokken gereğinden fazla yiyerek hasta veya obez olmasını ya da aç kalmasını engellemiş oluyoruz. “SELFEED NEO” hayvanınızın sağlık durumunu ölçümleyerek belirli saatlerde kuru ya da yaş mama ile otomatik besleme yapıyor. Yine geliştireceğimiz çip sistemi sayesinde hayvanınızın vücut sıcaklığını ve aşı takvimini de düzenli periyotlar halinde akıllı telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz. Bu cihazı uzaktan cihazınızla kontrol ederek programın dışında da komutlar verebiliyorsunuz.Böylece küçük dostlarımızın beslenme ve hastalık takibi kolaylıkla yapılabilmektedir. Yarışmacımıza ödül HT-TTM Genel Müdürü tarafından verilmiştir.